چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم؟

آیا اولین باری را که برای استخدام، قرار مصاحبه داشتید و می خواستید در مقابل حضار بسیاری سخنرانی کنید، به خاطر دارید؟ شاید هم وقتی قرار بود کار جدیدی را شروع کنید یا برای نخستین بار به ملاقات شخص مهمی بروید، گلوی تان از ترس خشک شده و لرزه بر اندامتان افتاده بود، از لحاظ روحی و روانی به هیچ وجه در شرایطی مساعد نبودید و فکر می کردید مجبورید حاشیه امن خود را رها کنید و به همین خاطر به شدت احساس ناامنی می کردید؟
از طرف دیگر می خواستید تمام مهارت های خود را نشان دهید و در این راه هر ریسکی را بپذیرید. می دانستید که اگر موفق شوید، مزایای بسیاری از آن شما خواهد شد. با این وجود عدم اعتماد به نفس، ترس ها و تردیدهای تان همواره شما را ناامید می کرد.

اعتماد به نفس در زندگی هر یک از ما نقشی ضروری دارد و بدون آن نمی توانیم حتی نخستین گام را برای تلاش در جهت دستیابی به اهدافمان برداریم. اگر خودمان را باور داشته باشیم، به رغم عوامل دلسرد کننده و موانع موقتی که با آنها مواجه می شویم، همواره با شهامت و انرژی به پیش می رویم. به راستی این اعتماد به نفس از کجا می آید؟ چطور می توان خود را باور کرد؟ در اینجا چند نکته مهم وجوددارد که اگر از آنها آگاه شوید، می توانید نسبت به خود، باوری تزلزل ناپذیر و ایمانی راسخ داشته باشید.

یشتر اوقات عادت کرده ایم که خودمان را از دریچه نگاه دیگران بشناسیم و اگر در این راه افراد نگاه خوبی به ما نداشته باشند اعتماد به نفس مان تا اندازه زیادی پایین می آید و اگر شانس با ما باشد و کسی از ما خوشش بیاید، تقریبا در آسمان ها سیر می کنیم اما یادتان باشد که درک ما از خودمان تاثیر زیادی روی نوع نگرش دیگران دارد زیرا آدم ها همان طوری راجع به ما فکر می کنند که ما در مورد خودمان فکر می کنیم. در این بین عوامل زیادی وجود دارند که تحت کنترل ما هستند و می توانیم با رعایت آن اعتماد به نفس مان را بالا ببریم.

۱ – لباس مناسب به تن کنید

وقتی که شما خوب به نظر برسید دیگران دید متفاوتی نسبت به شما پیدا می کنند. با حمام و مرتب کردن سر و صورت و پوشیدن لباس تمیز می توانید اعتماد به نفس لازم را کسب کنید اما آراستگی به این معنا نیست که پول زیادی خرج کنید.می توانید به جای تهیه انبوهی لباس ارزان قیمت، چند تکه لباس با کیفیت مناسب خریداری کنید و با این کار ظاهر خود را آراسته تر کنید.

۲ – به نحوه ایستادن خود توجه کنید

اگر با سستی و بی حالی و شانه های افتاده صحبت می کنید، وقتی نسبت به آنچه انجام می دهید علاقه نشان نمی دهید و به خودتان عشق نمی ورزید این به این معناست که شما اعتماد به نفس کافی ندارید. در هنگام صحبت کردن صاف بایستید، سرتان را بالا بگیرید و تماس چشمی داشته باشید. با تمرین این موارد نه تنها احساس مثبتی در دیگران نسبت به خود ایجاد می کنید بلکه احساس قدرت بیشتری نیز می کنید.

۳ – در ردیف و صف جلو قرار گیرید

اکثر مردم در مدرسه، اداره و جلسات ترجیح می دهند در ردیف عقب قرار گیرند چون از مورد توجه قرار گرفتن وحشت دارند و در واقع اعتماد به نفس ندارند. تصمیم بگیرید برای رفع آن در ردیف جلو بنشینید و بر ترس خود غلبه کنید. نکته دیگر آنکه افراد با اعتماد به نفس بالا سریع راه می روند، آن ها همیشه جایی برای رفتن و دیدن دارند. حتی اگر عجله ندارید با انرژی حرکت کنیداین باعث می شود مهم به نظر برسید.

۴ – با صدای بلند صحبت کنید

اگر جزو گروهی هستید که از صحبت کردن با صدای بلند در جمع وحشت دارید از همین حالا شروع کنید. سعی کنید حداقل یک بار در گروه با صدای رسا صحبت کنید؛ از این روش نه تنها اعتماد به نفس خود را بالا می برید بلکه در جمع دوستان تان محبوب تر نیز می شوید.

۵ – سخنران خود باشید

۳۰ تا ۶۰ ثانیه از سخنرانی هایی که اهداف و آرزوهای شما را در بردارد بر روی کاغذ بنویسید و آن را در جلوی آینه با صدای بلند مانند یک سخنران بازگو کنید حتی می توانید در ذهن خود نیز آن را مرور کنید. شاید این کار برای تان قدری خنده دار به نظر برسد اما باور کنید که می تواند معجزه ای را در بالا بردن اعتماد به نفس تان ایجاد کند.

۶ – سپاسگزار باشید

به جای آن که به نداشته ها و نقاط ضعف خود تاکید کنید لیستی از چیزهایی که دارید تهیه کنید و هر روز زمانی را به قدردانی و سپاسگزاری اختصاص دهید. موفقیت های گذشته، مهارت های منحصر به فرد و حرکت های مثبت خود را مرور کنید.

۷ – از دیگران تعریف کنید

وقتی ما نسبت به خود احساس مثبت نداریم به توهین و غیبت دیگران می پردازیم. برای تغییر آن باید یاد بگیرید از دیگران تعریف و از شایعه پراکنی در مورد دیگران خودداری کنید. با یافتن بهترین ها در دیگران بهترین ها را در خود می یابید.

اعتماد به نفس واقعی خلاصه کتاب اعتماد به نفس باربارادی انجلس است.

درباره اعتماد به نفس واقعی باربارا چه می گوید؟

چنان چه به زندگی فعلی من با تمامی شهرت ها و موفقیت هایش نگاه کنید، هرگز نمی توانید باورکنید که در گذشته کوچکترین خودباوری و اعتماد به نفسی نداشتم. به همین دلیل تا سن سی سالگی هنوز حرفه فعلی خودم را شروع نکرده بودم. بسیار طول کشید تا اعتماد به نفس درونی ام را کشف کنم. ولی امیدوارم که نوشته هایم به شما کمک کند تا اعتماد به نفس تان را  سریعتر پیدا کنید یا آن را افزایش دهید.

اعتماد به نفس واقعی ، نتیجه باور قلبی و درونی شما به توانایی ها و قابلیت هایتان است.

اعتماد به نفس واقعی یعنی هر کاری را که بخواهید می توانید انجام دهید.

اعتماد به نفس واقعی یعنی هر اتفاقی که در زندگیتان بیفتد و با هر مشکلی که روبرو شویدآنچه لازم است  را انجام می دهید و اقدام می کنید.

اعتماد به نفس واقعی یعنی تعهد و پایبندی خودت نسبت به خودت.

من اعتماد به نفس خودم را بر این حقیقت بنا کردم که تا آن چه در توان دارم و می دانم که درست است انجام دهم و از پای ننشینم.

اگر اعتماد به نفس خود را بر اساس آن چه هستی بنا کنی، نه بر اساس موفقیت ها و شکست ها ، چیزی در خود خلق می کنی که هیچ کس نمی تواند آن را از تو بگیرد.

من اگر تصمیم بگیرم که کاری را انجام دهم ، حتما خواهم آموخت که چگونه آن را درست انجام دهم. بارها و بارها تلاش خواهم کرد. اشتباه خواهم کرد و از اشتباهات خود خواهم آموخت. تا آن جا که به هنگام انجام دادن آن کار، احساس خوبی داشته باشم.

منابع : بیتوته ، کتاب اعتماد بنفس نوشته باربارادی انجلس

درباره‌ی سرکار خانم آذری کسب و کار الکترونیک

همچنین ببینید

داستانهای مدیریتی _مرد کافر

فردی همسایه ای کافر داشت هر روز و هر شب با صدای بلند همسایه کافر …

۲ نظر

  1. اعتمادبنفس نقش بسیارمهمی درزندگی شخصی و همچنین کسب و کار ماداره،بااعتماد بنفس میتونیم به هدفامون برسیم و احساس خوبی داشته باشیم،،،

  2. اعتماد بنفس نقش بسیار مهمی تو کسب و کار ما و همچنین زندگی شخصی ماداره و باعث میشه که پیشرفت وخوبی داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی پشتیبانی تلگرامی لاین استور